8.08.2019 - Strażnicy naszej wolności: Bogusław Stanisławski (18 VI 1930 - 12 IX 2019)

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 


BOGUSŁAW STANISŁAWSKI *


W warszawskim Klubie RWE im. Aliny Perth-Grabowskiej – siedzibie naszego Stowarzyszenia, znajduje się archiwum fotograficzne, dokumentujące działalność zasłużonych postaci Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, ludzi kultury i polityki; naszych gości, którzy przez 25 lat istnienia Stowarzyszenia odwiedzali nas, uczestnicząc w dyskusjach i spotykając się z pasjonatami najnowszej historii Polski, Europy i świata.

Uzupełniamy teraz naszą galerię o fotografie współczesnych "cichych bohaterów". Bo „strażnicy naszej wolności” to ludzie, którzy po 1989 roku czynnie tworzyli i tworzą społeczeństwo obywatelskie, pracują i poświęcają się na rzecz innych, broniąc dorobku i wartości, które stworzyliśmy po upadku komunizmu; pokazują kolejnym pokoleniom urodzonym już w wolnej Polsce, czym jest wolność, równość, prawdziwa solidarność, praworządność – i co staje się, gdy tych wartości zaczyna brakować; gdy zaczynają być kwestionowane, zastępowane obojętnością, agresją i brakiem szacunku dla innych.

Cieszymy się, mogąc mieć w naszej galerii zdjęcie Pana BOGUSŁAWA STANISŁAWSKIEGO – niezwykłego społecznika, jednego z najbardziej zasłużonych działaczy na rzecz praw człowieka w III Rzeczypospolitej; anglisty, który po 1989 roku współtworzył polski oddział Amnesty International. Który kilka dni temu, entuzjastycznie witany przez tysiące uczestników, był gościem Pol'and'Rock Festival Jurka Owsiaka w Kostrzynie nad Odrą.
 


Fotografię wykonano w dniu stulecia niepodległości Polski – 11 listopada 2018 roku. W bardzo ważnym dniu, który miał być świętem wszystkich Polaków. W momencie, w którym w stronę osób milcząco broniących wartości demokratycznych i konstytucji, leciały petardy oraz agresywne okrzyki maszerujących przez Warszawę narodowców – wśród pochodu, na którego czele znajdował się urzędujący prezydent Rzeczypospolitej.

 

 

Drogi Panie Bogusławie, w ten skromny sposób pragniemy podziękować za Pana nieustający entuzjazm dla działania na rzecz innych; za energię w popularyzowaniu idei wspólnoty i dialogu – podstaw, na których ufundowano zjednoczoną Europę; za wiarę w uniwersalne europejskie wartości, których ostatnio, bardziej niż kiedykolwiek, potrzeba Polsce; za wytrwałość - bo widujemy Pana od lat na tak wielu manifestacjach w obronie Konstytucji i wolnych sądów. Za pokazywanie nam wszystkim, że warto… Że warto, bez względu na przeciwności, dawać świadectwo i nadzieję innym.

MARIUSZ KUBIK
Stowarzyszenie RWE

Paryż - Warszawa, 8 sierpnia 2019 roku.

* Bogusław Stanisławski zmarł 12 września 2019 r.

Fotografię Bogusława Stanisławskiego wykonała Pani Katarzyna Pierzchała. Reprodukcja dedykacji wpisanej do egzemplarza "Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", wydanego przez Instytut Literacki Jerzego Giedroycia w Paryżu - pochodzi z Archiwum Stowarzyszenia RWE.

 

Warto przeczytać:

https://www.facebook.com/boguslawstanislawski

https://boguslawstanislawski.wordpress.com

 

#BoguslawStanislawski #BogusławStanisławski #AmnestyInternational #HumanRights #RadioFreeEurope #RadioWolnaEuropa #StowarzyszenieRWE

 

 

Pruszków, 18 września 2019 r.

 

Pruszków, 18 września 2019 r.

 

Pruszków, 18 września 2019 r.

 

Powrót do strony głównej